2017 de SEO’nun gidişatı nasıl olacak ?

26. Aralık 2016 SEO 2
2017 de SEO’nun gidişatı nasıl olacak ?

Herkes aynı konuları yazıp yazıp durmuş aslında. Ama çok önemli bir nokta çünkü yeni bir yıla geçiyoruz ve insanlar haliyle çok merak içindeler. Acaba bu yıl neler olacak bu yıl kaybeden mi olacağım kazanan mı olacağım ? İşte tüm mesele bu! ☺

Sizlere verebileceğim bir kaç ufak tavsiyeler var. Bunları dinlerseniz kaybeden olmazsınız ☺

 

  • Sitenize ücretli bağlantı almak yerine doğal bağlantılar sağlayın. Ama nasıl dediğinizi duyar gibiyim. Şimdi düşünün sitenizin içeriği muhteşem biz buna daha çok unique yani benzersiz diyoruz. İçeriğiniz hem okuyucuya hitap ediyor hemde okuyan insan bunu paylaşmak istiyor. Bu tür içerikleri çeşitli çekilişler ile birlikte doğal bir şekilde pazarlayabilir ve doğal güzel linkler alabilirsiniz. Link satın almak sizi öldürecek 2017 yılında. Daha önceki yıllarda bildiğiniz gibi backlinks.com’dan alınan ücretli bağlantılar yüzünden bir sürü insan mağdur olmuştu. Şimdi şöyle düşünün kısaca öyle bir içerik öyle bir pazarlama tekniği kullanacağım ki adam bana ücretsiz link vermek isteyecek! Hani bunu nasıl yaparım diye bir düşünce varsa içinizde dediğim gibi çekilişler başını çekiyor ☺. Ama daha kolay yolları da var listelere girmek gibi mesela!  Nasıl yani ? Liste ? Ne listesi Oğuz abi ? Örnek olarak “en iyi 10 kişisel blog ”  baz alınabilir. Dikkat ettiyseniz ücretsiz bir şekilde link verilmiş ve doğal bir bağlantı var. Hadi ama kim size hedef kelimeniz de doğal backlink verir ki ? Direk site ismine verir herkes. Yani diğer bir değişle marka(Brand) isme verir. Çünkü o onun markası asıl temsil ettiği. Yada markanın sahibine verir.

 

  • Anchor textleri optimize edin! Ha Anchor text ? Optimize etmek ? Nasıl yani ?? Şimdi güzel kardeşim daha önceki tekniklerle yada senin diyişinle taktiklerinle bakıldığı zaman hep anahtar kelimeye kasalım çıkar abi düşüncesinden bir an önce vazgeç. Hatta sana güzel bir “taktik” vereyim. Brand + hedef kelime şeklinde aramalara yönelt insanları. Nasıl yani ? şimdi link veyahut tanıtım alırken öncelikle Brand kelimenin daha büyük olması iyidir. Ama oran vermek yanlış geliyor bana. Mesela ben seoarsiv.com’a link alacaksam Ücretli bağlantı almak zorundaysam yani daha doğrusu gidip SEO uzmanı diye değil de seoarsiv seo uzmanı veyahut seoarsiv diye almak daha mantıklı. Çünkü oradan gelen ziyaretçi direk markan olarak geliyor. Marka aramaları çok önemli bana göre.  Google aramalarında bile ” Oğuzhan İsa” yazdığınızda karşınıza ” Oğuzhan İsa Temiz Exclusive Creative” geliyorsa işte olay budur! demek istediğim nokta bu.

 

 

  • AMP! Bakın kocaman yazdım neden ? Çünkü çoook önemli bir nokta! Amp dediğimiz hızlandırılmış mobil sayfalar aslında. Kısaca açıklamak gerekirse yani. Amp 2017’nin en büyük olayı olacak. Amp üzerinde yaptığımız testlere göre AMP olan sayfalar daha iyi sıralama kaydediyor. Hala bir AMP kurmadıysanız sitenize kurmaya başlayın!

 

 • Yerel SEO yani Local SEO çok çok önem kazanacak. Zaten kazanmış vaziyette ama daha çok önemli olacak. Hemen Google Bussines kaydı yaptırın hala yaptırmadıysanız.

Sizce başka hangi detaylar önemli olacak ? Bu konuda ki fikirlerinizi büyük bir merakla bekliyorum ☺. Görüşmek üzere!


2 thoughts on “2017 de SEO’nun gidişatı nasıl olacak ?”

 • 1
  Hamdi Gültekin on 26 Aralık 2016 Cevapla

  Selamlar Oğuz, yazının tamamını okudum. Hazırladığım yazını başlığı “2017 de SEO’nun gidişatı nasıl olacak ?” olmasına rağmen, sadece 2017 yılında değil aslında 2020 yılına ( köklü algoritmik değişikliklerin dışında) kadar yapılabilir çalışmalar bütününü oluşturuyor. Şu kısmı “Link satın almak sizi öldürecek 2017 yılında” biraz törpüleyerek işe yarar hale getirebiliriz. Eğer sponsorlu (ücretli bağlantı) bağlantı alımlarımda daha yaratıcı ve hedef kitlenin dikkati çekebilecek çalışmalar ile ölüyü diriltebiliriz. Doğru ile Gerçek arasında büyük fark olduğu bir gerçektir. SEO çalışmalarında daha doğrusu link tarafında yürütülen çalışmalarda rakiplerin ya da içerikdaş sitelerin bizlerden söz edip ve bunu linklemesi epey zordur ve daha yaygınlaşmamış bir iletişim türü gibi görünmüyor. SEO tarafındaki beklentiler kısmında ise benim merak ettiğim birkaç kısım var; senin de bahsettiğin Real Time Penguen algoritmasının zaman içerisinde SERP sonuçlarına nasıl anlık hakim olacağı, yine RankBrain algoritmasının etkilerini, Hummingbird ile sağlanacak diyalog etkileşiminin nasıl bir boyut alacağı gibi konuları çok merak ediyorum.

  • 2
   Oğuzhan İsa Temiz on 26 Aralık 2016 Cevapla

   Selamlar Hamdi , Aynen o şekilde törpülemek çok daha doğru :). 2017 yılında Google bizi çok çok daha iyi anlayacağını söylüyor. Şu sıralar yerli arama motoru yapma gündemde acaba ne dersin sence yerli arama motorumuz en azından Türkiye’de kullanılır mı ?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir