AMP den sonra Sıra PWA’da

AMP den sonra Sıra PWA’da

Bu terimi eğer ilk defa görüyorsanız sizde herkesin yaptığı gibi Google.com.tr’ye giriş yapıp “Pwa nedir” diye aratabilirsiniz. Biz genellikle bir şeyi duyduğumuzda genel olarak bunu yapıyoruz sanırım Türk halkı olarak :D.

 

Öncelikle bu AMP neydi onun üzerinden bir kez daha kısaca geçelim ardından PWA yani Ptogressive Web Apps’a geçiş yaparız.

AMP : Çok çok kısa tabiriyle hızlandırılmış mobil sayfalar anlamını taşımaktadır. Amp entegresi ile web siteleri mobil tarafında çok hızlı bir şekilde açılmakta.

PWA : Normal web sitesinden 4 kat daha hızlı ,  İzin verilirse kullanıcıya bildirim atabilme ve uygulama hissi yaratma. Ek olarak uygulamayı direk tek tıkla kaydedebilme ve kemik yapıyı cache( ön belleğe alması) sayesinde yüksek kullanıcı deneyimi yaşatması.

AMP ile PWA beraber kullanılabilir mi ?

 

Evet! Şuanda bunu yapan 3-4 büyük web siteleri var şuradan bakabilirsiniz örneklere. Bu sayede hem kullanıcıya hızlı bir şekilde içeriğinizi gösteriyorsunuz hemde kullanıcının geri dönüşüm oranı yaklaşık 4x artıyor.

 

Progressive Web Apps Özellikleri Nelerdir?

Responsive: Her cihaz için uyumludur. (masaüstü, mobil, tablet, vs.)

Progressive: Tarayıcı seçimi gerektirmeksizin her kullanıcıya hitap eder.

Hız: “Service workers” sayesinde offline çalışabilir. Kullanıcı düşük internet hızına sahip olsa bile uygulamaya çok hızlı ulaşabilir.

Kullanıcı deneyimi: Kullanıcılar PWA navigasyonları ve etkileşimleri sayesinde aplikasyon kullanıyor hissiyatı yaşar. Bunun sağlayıcısı App Shell modelidir. Uygulama URL’ini paylaşmak oldukça kolaydır, kompleks indirme işlemlerine hiç ihtiyaç kalmaz.

Güvenli & Güncel: HTTPS entegrasyonu şarttır, “service workers” sayesinde her zaman günceldir.

Keşfedilebilir: W3C manifest temeli ve “service workers” uygulamanın arama motorları tarafından indekslenmesini sağlar.

Erişilebilir: Kullanıcılar uygulamayı ana ekranında tutabilir. Bunun için Google Play Store’a veya App Store’a girmeye gerek yoktur. Sayfayı ziyaret eden kullanıcıya anında uyarı gösterilerek tek tuşla ana ekrana sabitlenebilir. Chrome Bookmark’tan farklı olarak kullanıcının bu işlemi düşünmesine ihtiyaç yoktur.

 

Daha detaylı hali için sizi şuraya alayım :).


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir